Zalety i wady życia w mieście

życie-w-miescieNa temat życia w mieście krąży wiele odmiennych opinii. Niektórzy ludzie lubią zgiełk dużych metropolii, podczas gdy inni chcą zachować jak największy dystans od takiego środowiska. Życie w mieście może się wiązać z wieloma korzyściami, ale posiada też niemało wad. Wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnych potrzeb danej osoby.

Niewątpliwą zaletą życia w mieście jest łatwy dostęp do pracy, sklepów oraz lokali rozrywkowych. W większości przypadków mieszkańcy miasta nie potrzebują samochodu, ponieważ mogą dotrzeć do większości miejsc, korzystając z transportu publicznego, rowerem lub na piechotę. Oczywiście pod warunkiem, że miasto zapewnia odpowiednie ścieżki dla rowerzystów i spacerowiczów.

Miasto jako duże skupisko ludzi na stosunkowo niewielkim obszarze, oferuje więcej możliwości na poznanie ludzi. Dla jednych będzie to oznaczało zwiększenie szans na znalezienie swojej drugiej połowy, dla innych na nawiązanie cennego kontaktu biznesowego. Jeśli jednak ktoś jest typem samotnika i ceni sobie spokój, w mieście może się bardzo męczyć.

Ewidentnym plusem życia w mieście jest łatwy dostęp do kultury. Muzea, galerie sztuki i teatry – tego nie spotkamy na wsi.

Do minusów miejskiego życia należy z pewnością kwestia mieszkań. Za cenę dużego domu na wsi, w mieście dostaniemy małe mieszkanie. Mieszkańcy miast często zmuszeni są do życia w ciasnych przestrzeniach, nierzadko borykając się z hałaśliwymi lub nieuprzejmymi sąsiadami.

Również zgiełk wielkiego miasta nie jest dla wszystkich. Szybkie tempo życia w mieście może zwiększyć poziom stresu i sprawić, że ludzie stają się bardziej wrogo nastawieni do siebie, co z kolei przyczynia się do wzrostu poziomu przemocy oraz przestępczości. Dlatego też ludzie, którzy lubią spacery na świeżym powietrzu i liczą na przyjazne powitanie od nieznajomych, mogą nie odnaleźć się w mieście.

This entry was posted in Różne and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz